Pokud budete mít zájem o některý můj výrobek, můžete mi napsat na e-mail: dilnicka-josefina@email.cz

pátek 5. září 2014

... 6. PRÁZDNINOVÝ VÝLET ...

... byl, bohužel,  zároveň posledním výletem letošních prázdnin. Tentokrát jsme nejeli nikam dál, ale "jen" do Hostinného. Každý rok sem jezdíme 17. listopadu na trhy, abychom pomaličku nasávali předvánoční náladu a případně nakoupili i nějaké originální dárečky.  Při první návštěvě mě uchvátilo náměstí, kterému dominuje věž s obry a podloubí po jeho celém obvodu. A další místo, které mě zaujalo byla bývalá budova františkánského kláštera a cedule na kostelních dveřích s nápisem "GALERIE ANTICKÝCH SOCH" a hned jsem věděla, že tam bych se moc ráda podívala.  Návštěvu muzea jsme stále nějak odkládali, ale když jsem nedávno zjistila, že mimo stálou expozici se zde letos koná i výstava prací mistrů dráteníků, tak bylo více méně jasno. 

Opět trocha historie:
Město Hostinné se nachází přibližně 18 km západně od okresního města Trutnov. V jeho bezprostředním okolí se vypínají malebné kopce krkonošského podhůří. Leží na soutoku řeky Labe s říčkou Čistá v nadmořské výšce 350m. V současné době má kolem 5000 obyvatel.

Hostinné patří mezi nejstarší města nacházející se na úpatí nejvyšších českých hor Krkonoš. Město bylo založeno za vlády českého krále Přemysla Otakara II. v důsledku kolonizace horního toku řeky Labe.   Město bylo původně opevněno dřevěnou palisádou a později kamennou hradbou slezského typu s vodním příkopem. Hradba byla prolomena dvěma hlavními bránami a dvěma výchozími fortnami, které se zachovaly ve své středověké podobě dodnes. Zakládací listina města se nedochovala. První písemná zmínka však pochází již z doby kolem roku 1270. Jedná se o záznam v knize konceptů královských listin v souvislosti se sporem týkajícím se vysvěcení zdejšího kostela. Prvními majiteli města byli čeští králové. Roku 1316 bylo město dáno králem Janem Lucemburským do zástavy Půtovi z Turgovy, který se také později stal jeho majitelem. V době husitských válek bylo město v držení Krušinů z Lichtenburka, kteří stáli na straně císaře Zikmunda. Proto také husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova na masopustní neděli roku 1424 město oblehl a dobýval. Město však po mnoha útocích nebylo dobyto a Žižka odtáhl s nepořízenou. Největšího rozkvětu město dosáhlo za vlády panů z Valdštejna v letech 1521 - 1634. Zejména pak po požáru v roce 1610, kdy prakticky celé město vyhořelo. V té době byl do města pozván znamenitý stavitel italského původu Carlo Valmadi, který osobně řídil renesanční přestavby všech význačných budov města. Do dějin města se dále zapsaly i rody zvučných jmen jako Lamboyové, Kinští, Šlikové a posledním rodem vlastnícím panství Hostinné byl český rod Deymů ze Střítěže.

Historické jádro města poskytuje přes mnohé požáry a povodně, kterými bylo město v minulosti často postiženo, celou řadu zajímavých pohledů. Nejcennější památkou je děkanský chrám Nejsvětější Trojice s 53 m vysokou věží. Byl založen jako raně gotický kolem roku 1270. V roce 1539 byl po požáru pozdně goticky přestavěn. Další stavební úpravy proběhly v roce 1552, kdy byly přestavěny presbytář, sakristie a věž a roku 1572 byla provedena přestavba hlavní lodi.    

Na východním předměstí se nachází areál bývalého kláštera františkánů s barokním kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. Jedná se o unikátní dvoulodní stavbu, která je svým způsobem středoevropskou raritou. V současné době je v klášterním areálu umístěna Galerie antického umění s jedinečnou kolekcí kopií antických soch. S působením františkánů ve městě je také spjata každoroční lidová slavnost nazývaná Porciunkule, která je vyvrcholením letního kulturního života.

Město Hostinné je známé svojí dlouholetou tradicí výroby a zpracování papíru. První papírna zde byla založena bratry Kieslingovými v roce 1835 v budově bývalého zámku. O tři rok později ji koupí získal papírník František Lorenz, který se spojil s nově příchozími odborníky v oblasti výroby papíru, Juliem Eichmannem a Gustavem Lorenzem. Společně pak vytvořili moderní a prosperující podnik. Později se Julius Eichmann osamostatnil a založil si svoji vlastní papírnu v dolní části města, která se stala základem pro vybudování dnešního moderního podniku Krkonošských papíren a.s.. Velký význam pro rozvoj průmyslu ve městě mělo zprovoznění železniční tratě Velký Osek - Trutnov, vybudované v letech 1869 - 1871 a vedoucí přes Hostinné. V roce 1872 byla postavena plynárna a parostrojní pivovar, roku 1881 škrobárna, roku 1884 továrna na výrobu strojů a slévárna železa. V roce 1893 byla postavena přádelna hedvábí a roku 1894 mechanická tkalcovna. V současnosti je ve městě a jeho blízkém okolí rozvinutý zejména průmysl papírenský, textilní s dřevozpracující.


... kopie sochy Venuše Mélské ...  při pohledu na ni se mi hned vybavil film "Stepující stonožka" ...

... Niké ... i tato socha, jako Venuše, je v originále vidět v muzeu Louvre v Paříži ...
... Medúza ...
.... v muzeu je vidět asi 15 překrásných klátů ....


 Hostinné je krásné město se zajímavou historií a úžasným muzeem  a rozhodně stojí za návštěvu a já už se teď těším na 17. listopad. 
Všem Vám moc děkuji za milé komentáře a přeji krásný první zářijový víkend♥

5 komentářů:

 1. Krásný výlet jste si udělali:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ty drátěný věci jsou skvostný! A taky jsem tam dvakrát zahlédla můj kolovrat. To si ho teď budu vážit ještě více vzhledem k tomu, že pořád funguje :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že jsem tam vlastně chtěla hlavně kvůli dráteníkům, protože výstava právě tu neděli končila :-) to ostatní by se dalo vidět kdykoliv jindy.A opravdu tam byla spousta skvostných drátovaných kousků. No vidíš, ty se máš, že máš takového krasavce .... já jsem si říkala, že se časem budu muset po nějakém takovém podívat, protože tenhle typ ještě nemám :-DD a moc by se mi líbil.

   Vymazat
 3. Jituško, moc děkuji za zajímavý typ na výlet. Jo, a na tu Stepující stonožku bych se klidně zase podívala :o)
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 4. Jej Jituško moje rodné městečko ♥ to jsem ráda že se Ti u nás líbilo :o) Martina

  OdpovědětVymazat